Czechy Zalegalizowały Medyczną Marihuanę

W dniu 4 marca 2013 roku w kilku czeskich ustawach wprowadzono zapisy, które umożliwiają legalne wykorzystanie konopi w medycynie. Ustawy są zgodne z obowiązującymi, sygnowanymi przez Czechy konwencjami międzynarodowymi. Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2013 roku. Dla niektórych zapisów, między innymi dla tych przewidujących wewnątrzpaństwową uprawę, przewidziano jednak dłuższy okres vacatio legis i zaczną one obowiązywać dopiero 1 kwietnia 2014 roku.

Medyczna Marihuana

Medyczna marihuana dostępna jest dla pacjentów w kontrolowanych warunkach, na podstawie konkretnych wskazań medycznych. Można ją nabyć w aptekach wyłącznie na podstawie recepty.

Najważniejsze zapisy nowego prawa ustaliły, że:
– medyczna marihuana przepisywana może być przez lekarzy specjalistów
– pacjenci będą mogli legalnie zakupić jedynie 5 gramów suszu miesięcznie
– dostępna będzie wyłącznie na elektroniczne recepty, mające zapobiegać nadużyciom takim jak jednoczesne uzyskanie recept od kilku lekarzy
– import, uprawa i dystrybucja będą ograniczone do możliwie najniższego poziomu, w celu zapobiegania wycieku medycznej marihuany na nielegalny rynek
– medyczna marihuana nie będzie refundowana przez państwo
– ceny początkowo będą wyższe niż na czarnym rynku, wyniosą około 250-350 koron (40-56zł)

Marihuana dostępna będzie głownie w celu zwalczania bólu, skurczy, nudności i wymiotów, które są wtórnymi objawami chorób podstawowych. Wszystkie przypadki będą indywidualnie oceniane przez lekarzy. Szczególnie rekomendowane choroby, schorzenia i dolegliwości w leczeniu, których stosowana będzie medyczna marihuana to:
– przewlekły ból, w szczególności ból neuropatyczny i bóle towarzyszące chorobie nowotworowej
– objawy neuroinfekcji
– nerwobóle po przebytym półpaścu
– kacheksja w HIV/AIDS (wyniszczenie, utrata masy ciała)
– polineuropatia
– zaburzenia łaknienia u chorych na nowotwory i AIDS
– łuszczyca
– atopowe zapalenie skóry
– liszaj płaski
– jaskra w bolesnych stadiach (ataki)
– stwardnienie rozsiane (spazmy)
– choroba Parkinsona

Na razie marihuana będzie importowana z Holandii, w 2014 roku wejdą w życie zapisy umożliwiające jej licencjonowaną uprawę w kraju. Za wydawanie koncesji będzie odpowiadał Państwowy Instytut Leków, który będzie skupował plony w cenie 70-80 koron za gram suszu. Instytucja ta będzie również odpowiedzialna za prowadzenie rejestru pacjentów.

W przyszłości licencje na uprawę medycznej marihuany będą mogły uzyskać osoby fizyczne lub prawne. Osoby, które uzyskają zezwolenie będą musiały zapewnić uprawie odpowiednie warunki. Pomieszczenia, w których będą prowadzone uprawy będą musiały być odpowiednio zabezpieczone, Państwowy Instytut Kontroli Leków w każdej chwili będzie mógł przeprowadzać ich kontrole. Ponadto licencjobiorcy będą musieli prowadzić stosowną dokumentację i odpowiednio utylizować niewykorzystane odpady.

konopijelek.blogspot.cz

Dodaj komentarz