nasiona marihuany, konopi, sklep

nasiona marihuany, nasiona konopi, dwa razy tyle nasiona marihuany, nasiona konopi, promocja tygodnia nasiona marihuany, nasiona konopi, promocje nasiona marihuany, nasiona konopi, gratis, co dostaniesz nasiona marihuany, nasiona konopi, promocja, 500 plus galeria, marihuany, nasiona marihuany thc-thc

Nowy polski ptak – duża zielona papuga – która też lubi nasiona konopi

Papugi jak wiemy kochają nasiona konopi to zdecydowanie ich przysmak. Zresztą nie tylko ich innych ptaków też. Ta zielona papuga wkrótce może być u nas, inwazja jest tylko kwestią czasu. W ostatnich latach do UE sprowadzono z Afryki i Indii ponad 100 tys. aleksandrett obrożnych – zielonych papug, które bardzo szybko adaptują się w nowym środowisku. Wiele uciekło, tworząc na wolności dzikie stada. Papugi żyją już w stu europejskich miastach. Według ornitologów z Polski niedługo staną się nowym elementem polskiego krajobrazu. – Właściwie to tylko czekamy na inwazję – mówi prof. Piotr Tryjanowski.Aleksandretta obrożna (Fot. Wikimedia)

Aleksandretta obrożna to gatunek średniej wielkości. Licząc z 25-centymetrowym ogonem rośnie do 50 cm. Zielono opierzona, z czerwonym dziobem, inteligentna. Łatwo się oswaja i chętnie uczy się naśladować brzmienie różnych dźwięków. Dlatego jest tak popularna.

Do Europy aleksandretty sprowadza się od ok. 40 lat. z Afryki i Indii, gdzie żyją w środowisku naturalnym. Szacuje się, że w latach 1996-2002 do krajów UE sprowadzono aż 137 tys. zielonych papug.

Z powodu nieuwagi lub niefrasobliwości ludzi ptaki zaczęły się wymykać na wolność. Obecnie żyją już w 35 krajach na pięciu kontynentach, a w samej Europie ich populacje można spotkać w ponad stu miastach. Najwięcej w Wielkiej Brytanii (kilka lat temu wielkość populacji szacowano na 10-20 tys. osobników), Belgii (8,5 tys.), Holandii i Niemczech (po 5,5 tys.).

Aleksandretty nie brakuje też w Grecji, Słowenii, Turcji czy Izraelu.

Doświadczenia z zachodu i południa Europy pokazują, że papugi na wolności świetnie się adaptują. Są wszystkożerne. Szybko odkryły, do czego służą karmniki (wypierając z nich bogatki i modraszki) i dobrze znoszą mrozy. Dlatego według naukowców z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu papugi skolonizują także Polskę. Już widywano je u nas na wolności – w ubiegłym roku w Kielcach. Sprzyja im ocieplenie i coraz łagodniejsze, krótsze zimy.

Dziuple drążą w izolacjach budynków

– Mówi się, że do minus 20 st. dają radę! Proszę zwrócić uwagę, że w miastach jest cieplej, są rury grzewcze. Potencjał dla papug zatem jest. Jesteśmy w ciekawej z naukowego punktu widzenia sytuacji. Już czekamy na inwazję, a nie tylko będziemy badać skutki post factum – mówi dyrektor instytutu prof. Piotr Tryjanowski.

Ornitolodzy zwracają uwagę, że aleksandretty są dziuplakami, a jednocześnie trzymają się blisko człowieka i często żyją w okolicach, gdzie brakuje starych drzew i dziupli. Drążą więc otwory w izolacjach budynków, stając się utrapieniem administratorów i właścicieli domów w wielu europejskich miastach.

Tam, gdzie występują naturalnie, uważane są za jedne z większych ptasich szkodników. W Indiach niszczą zasiewy i plantacje słoneczników czy daktylowców. – Na Wyspach Brytyjskich dają się we znaki na tyle, że prawnie zezwolono tam tępić papugi w miejscach, gdzie mogą wyrządzać szkody lub powodować zagrożenie – mówi prof. Tryjanowski.

Zagrożenie wiąże się m.in. z tym, że aleksandretty mogą być nosicielami bakterii wywołujących (także u ludzi) ornitozę, czyli ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego, i pierwotniaków wywołujących kryptosporydiozę (chorobę układu pokarmowego). Przenoszą też wirusa wywołującego u drobiu chorobę Newcastle. Jej atak oznacza utratę całej hodowli.

Na razie szukamy ich w polskim internecie

Zielone papugi powodują też problemy ekologiczne, gdyż w poszukiwaniu miejsc do lęgów konkurują z gatunkami europejskimi, np. dzięciołami, szpakami i kowalikami. Wygrywają jako większe i silniejsze, ale też dlatego, że rozpoczynają lęgi w lutym, zajmując dziuple ptakom, które rozmnażają się nieco później. Na razie nieznane są metody zapobiegania inwazji lub jej ograniczania. Naturalnych wrogów w Europie papuga ma nie więcej niż inne gatunki. Dotychczasowe europejskie doświadczenia z aleksandrettą są tak trudne, że papuga trafiła na listę stu najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych.

Dynamikę inwazji i jej konsekwencje obserwują ornitolodzy z różnych krajów w ramach innego programu – ParrotNet EU Cost Action.

Dołączył do nich poznański Instytut Zoologii. – Na razie przede wszystkim monitorujemy internet, bo w Polsce było kilkanaście obserwacji według Komisji Faunistycznej – mówi ornitolog z UP. W jego ocenie świadomość problemu w zasadzie nie istnieje, nawet wśród zawodowców. – Dopiero rozpoczynamy akcję informacyjną – dodaje.

Prof. Tryjanowski chce też sprawdzać, jak postrzegane są w Polsce papugi. – Czy w miejscach, gdzie ekspansji jeszcze nie ma, postrzeganie papug jest korzystniejsze: bo ładne, kolorowe i nie robią problemów. Bo tam, gdzie jest ich za wiele, opinie społeczne są już raczej na nie – komentuje.

źródło: wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nasiona marihuany, nasiona konopi

cbd, olej cbd, olej z konopi

nasiona marihuany, nasiona konopi, sklep thc-thc


Ta witryna blog.thc-thc.com wykorzystuje pliki cookies.