Policja zamyka niewinnych ludzi. Nie potrafi rozpoznać marihuany

Zawodzi sprzęt. Sądy wsadzają ludzi do aresztów za posiadanie marihuany, którą policjanci wcześniej identyfikują przy użyciu testerów do wykrywania narkotyków. Problem w tym, ze testery wskazują, że legalne konopie włókniste to nielegalna trawka.

policja-marihuana-9292

Ofiarą takiego błędu padli młoda kobieta i 16-latek z Zabrza, w którego domu policjanci znaleźli 6 kilogramów suszących się liści marihuany, które wycenili na 130 tys. złotych. Nastolatek wskazał właścicielkę rzekomej marihuany, która po kilku godzinach została zatrzymana i usłyszała zarzut przetwarzania środków odurzających. Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o jej aresztowaniu.

Jak się potem okazało, konopie, tyle że włókniste zerwał z pola brat kobiety, który chciał „zrobić na nich drobny szwindel”. Jednak funkcjonariusze po przeprowadzeniu testu nie mieli wątpliwości, że to marihuana.

Ekspertyza biegłych zlecona przez Prokuraturę Rejonową w Zabrzu potwierdziła, że znaleziony u nastolatka susz to konopie włókniste, z których nie da się zrobić narkotyku. 28-latka wyszła na wolność, a policja postanowiła wysłać więcej próbek do analizy.

Sama kobieta już teraz może domagać się odszkodowania za bezpodstawne zatrzymanie i areszt.

sfora.pl

Dodaj komentarz