Surowe naturalne masło z nasion konopi 170g

Masło z nasion konopi produkowane jest przez mielenie nasion konopi, aż staną się pastą o śmietankowej i łagodnej konsystencji. Zachowuje ona wartość odżywczą nasion konopi i bogata jest w białko, błonnik i egzogenne kwasy tłuszczowe. Istnieją różne możliwości zastosowania masła z nasion konopi. Może ono być spożywane jako tłuszcz do smarowania pieczywa, jako składnik sosów i sosów do sałatek, spożywane osobno lub stosowane do przygotowywania deserów.

maslo-z-konopi-2728

Nasiona konopi

Konopie to powszechnie stosowana nazwa dla konopi indyjskich. Odnosi się ona przede wszystkim do konopi o zastosowaniach przemysłowych. Konopie rosną niemal wszędzie na świecie. Konopie są rośliną naturalną i nie wymagają żadnych nawozów, środków chemicznych ani pestycydów. Konopie i ich nasiona spożywane były przez ludzi od dawna. Naukowcy odkryli odciski ich włókien na wyrobach garncarskich z epoki kamiennej. Wczesne użytkowanie konopi obejmowało stosowanie włókien konopnych do produkcji ubrań, obuwia i lin itp. Znalazły one także szerokie zastosowanie w innych dziedzinach, przykładowo do wyrobu olinowania okrętowego, strojów i zdrowej żywności.

Nasiona konopi są popularnym rodzajem zdrowej żywności jako, że są one bardzo bogate w takie składniki odżywcze, jak kwasy tłuszczowe omega, aminokwasy i minerały. Około 35 % zawartości nasiona konopi to olej, który zawiera 80% egzogennych kwasów tłuszczowych (EFA), kwasu linolowego (LA, 50-70%), kwasu alfa-linolenowego (ALA, 15–25%) i kwasu gamma-linolenowego (GLA, 1-6%). Równowaga kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego w oleju nasion konopnych może bardzo dobrze zaspokoić nasze potrzeby w zakresie EFA. Zarówno kompletne białka, jak i egzogenne oleje zawarte w nasionach konopnych, są w idealnych proporcjach z punktu widzenia odżywania się człowieka. 65% zawartości białek ma formę edestyny z grupy globulin, a zatem może być w istocie stosowane przez ciało w stanie surowym. Dla porównania, nasiona soi muszą być gotowane lub poddane kiełkowaniu, zanim będzie można je jeść. Inne korzyści ze stosowania oleju z nasion konopi to ich wpływ na skórę i włosy, które odżywia na poziomie komórkowym. Olej konopny jest łatwo przyswajany, i EFA zaczynają działać natychmiast!

Jest to idealne jedzenie dla osób, mających niskie spożycie egzogennych kwasów tłuszczowych, a także dla atletów. Nasiona konopne są jedynymi jadalnymi nasionami, zawierającymi kwasu gamma-linolenowego (GLA). Nasiona konopne są wysoce pożywnym źródłem białka, i mają lepszy smak oraz są łatwiejsze do strawienia, niż sojowe.

Nasiona konopi mogą być spożywane na surowo, dodane do posiłku, przerobione na mleko, można przyrządzić z nich herbatę i wykorzystać przy pieczeniu. Popularnym sposobem ich spożycia wydaje się być dodawanie ich do koktajli, lub zmieszanie garstki naturalnych nasion konopi (całych lub wyłuskanych) z owocami i dowolnym sokiem w mikserze. Chińskie kina sprzedają nawet pieczone nasiona konopi. Świeże liście mogą także być spożywane w sałatkach. Gama produktów obejmuje mrożone gofry, tofu konopne i masła orzechowe. Niektórzy producenci poddają ziarna konopi dalszej obróbce, aby otrzymać bardziej ceniony produkt, zawierający oleje z nasion, pełne ziarno z łuską, nasiono konopi w łusce, mąkę konopną, ciasto konopne i proszek białkowy z konopi. Konopie są także stosowane w pewnych naturalnych płatkach śniadaniowych. Nasiono konopi może także być stosowane do przygotowania nie-nabiałowego „mleka”.

Olej z konopi można spożywać codziennie bez powodowania zaburzenia równowagi egzogennych kwasów tłuszczowych. Jednakże, ponieważ nasiona konopi zawierają nienasycony tłuszcz, mogą bardzo szybko ulec zepsuciu. Potrzeba je zatem zwykle przechowywać w butelkach o ciemnych kolorach lub dodać środki konserwujące. Ponadto, nie jest właściwe, aby stosować olejek konopny do smażenia, ponieważ nienasycony tłuszcz może stanowić problem w wysokiej temperaturze. Pod względem żywieniowym, olejek z konopi wyciskany w niskich temperaturach jest lepszy, niż oliwa z oliwek, a zatem możemy stosować olejek z konopi w sałatkach, koktajlach i innych produktach, nie wymagających smażenia. Smażenie jakiegokolwiek oleju zmniejsza jego wartość odżywczą, i może zmienić dobroczynne kwasy tłuszczowe w substancje mniej niegroźne.

bogutynmlyn.pl

Dodaj komentarz