thc-thc.com

Gatunki Marihuany

sativa vs indica

Sativa vs Indica: gatunki marihuany i ich oddziaływanie

W każdym kraju, w którym posiadanie cannabisu, mimo znacznej krytyki, ciągle jedt zakazane, konsumujący nie mają innego wyboru, jak brać to, co jest dostępne na rynku. Dlatego nie dziwi też fakt, że większość ludzi nie ma nawet pojęcia o istnieniu rożnych gatunków oraz odmian cannabisu. Podział rośliny marihuany na gatunek sativy oraz indici to najbardziej znana klasyfikacja różnych odmian marihuany. Chcemy tutaj krótko opisać, według jakich kryteriów dotychczas dokonywano tego odróżnienia i jakie są wady takiej klasyfikacji.

Cannabis Sativa: smukłe liście, wysoki wzrost, high po spożyciu

Ten raczej jasnozielony gatunek Cannabis Sativa rośnie jako wysoka i szczupła roślina, która w przeciwieństwie do odmian indici nie działa uspokajająco, ale dodaje skrzydeł. Przy spożyciu pojawia się cerebralny rausz, który przez wielu konsumentów ceniony jest za działanie wspomagające kreatywność. Stąd też przy paleniu sativy mówimy o highu, czyli poczuciu unoszenia się. Odmiany z dominacją sativy (np.: Amnesia Haze) wyróżniają się następującymi oddziaływaniami:

 • Motywujące,
 • Inspirujące,
 • Wspomagające apetyt,
 • edukujące mdłości,
 • Wspomagające koncentrację,
 • Czasami psychodeliczne.

wygląd cannabis sativa

Cannabis Sativa swoje korzenie ma w regionach okołorównikowych, jak Jamajka, Meksyk czy Tajlandia. Kwiaty Cannabis Sativa są podłużne i szczupłe, wyrastają wzdłuż łodyg i nie wydają tak silnej woni jak odmiany z dominacją indici. Łącznie kwiatostany mają mniejszą wagę, co jest spowodowane mniejszą gęstością.

Cannabis Indica: szersze liście, mniejszy wzrost, bycie „stoned” po spożyciu

Ciemnozielone rośliny Cannabis Indica rosną na około 2 metry wysokości, co jest raczej niskim wynikiem, ale za to są bardzo kompaktowe i zbite. Jej liście są o wiele bardziej szersze niż Cannabis Sativa i powoduje ona fizyczny stan rauszu po spożyciu, który jest odzczuwany jako ciężar cisnący w dół, stad tez po zapaleniu induci mówimy nie o highu ale fachowa nazwa dla tego stanu “stoned”. Odmiany z dominacją indici (np.: O.G. Kush) wyróżniają się następującymi oddziaływaniami:

 • Uspokajające,
 • Rozluźniające,
 • Wspomagające apetyt,
 • Niwelujące stany lękowe,
 • Usypiające,
 • Uwrażliwiające (np. Na dotyk czy smak).

wygląd cannabis indica

Cannabis Indica pochodzi z regionów centralnej Azji i subkontynentu Indyjskiego, jak Afganistan, Pakistan czy Tybet. Kwiaty odmian indici są gęsto porośnięte, mają większą wagę niż odmiany sativy i wydają silną woń. Niektóre odmiany można wyczuć na odległość 100 metrów, jeśli rosną outdoor. Poza tym mają bardziej okrągły kształt niż sativa.

Dlaczego odmiany sativy i indici mają tak różnie działanie nie zostało jeszcze całkowicie zbadane i wyjaśnione. Przez długi czas naukowcy byli zdania, że to różne koncentrację THC oraz CBD, bądź indywidualny skład terpenów, czyli olejków eterycznych mają wpływ na oddziaływanie różnych rodzajów cannabisu.

Na przykład odmiany z dominacją indici zawierają wyższą koncentrację α-Pinen niż odmiany sativy. α-Pinen słynie ze swojego uspokajającego działania.

Podział na Sativa/Indica nic nie mówi o sposobie działania

Najnowsze badania prowadzą do przyjęcia tezy, że podział cannabisu na gatunek Sativa/Indica to wina zbyt wysokiej samowolności. Przeprowadzone w 2013 przez Jeffreya Rabera badania (http://www.laweekly.com/news/marijuana-strains-like-og-kush-are-meaningless-expert-says-4173909) na ponad 1000 roznych odmianach cannabisu wykazały, że rozróżnienie pomiędzy Sativa/Indica z morfologicznego punktu widzenia (budowa oraz wzrost roślin) ma sens, jednak nie dopuszcza żadnych wniosków na sposób oddziaływania.

Dla konsumentów rekreacyjnych w porządku, jednak nienadające się do użytku medycznego

Badanie to udało się potwierdzić w 2015 roku kanadyjskim naukowcom Sawler et al. oraz w 2017 roku Bedrocanowi, który jest holenderskim producentem medycznej marihuany. Według nich podział cannabisu na gatunek Sativa oraz Indica nie jest odpowiednim dla tej rośliny systemem klasyfikacji. Może być to wystarczające dla użytku rekreacyjnego, aby określić kilka punktów zaczepnych jeśli chodzi o sposób działania oraz smak. Jednak szczególnie przy użytku medycznym nie należy polegać jedynie na podziale na Sativa/Indica i lepiej orientować się na zawartości składników aktywnych oraz różnych cannabinoidów.

Przeczytaj więcej na temat gatunków marihuany indica, sativa oraz ruderalis, który nie został tutaj wymieniony.

Oceń
[Głosy: 2 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © blog.thc-thc.com - newsy sklepu z nasionami marihuany THC-THC.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.