thc-thc.com

Uprawa Konopi – Za Niskie pH Ziemi Co Zrobić?

Za niskie pH ziemi przy uprawie konopi indyjskich, sposoby na jej zwiększenie

poziom ph w uprawie i hodowli marihuany

Prawidłowy odczyn pH gleby jest parametrem bardzo istotnym dla prawidłowego wzrostu roślin konopi indyjskiej. Jak i przy wielu innych roślinach przy niewłaściwym pH nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych z gleby. Zbyt niski odczyn (kwaśny) jaki i zbyt wysoki (zasadowy) doprowadzić może rośliny do słabo rosnącej i tracącej swoje walory. Natomiast dzięki zastosowaniu odpowiednich do tego nawozów zakwaszających lub odkwaszających możemy zmienić odczyn pH podłoża w naszej uprawie. Dlaczego, odczyn pH gleby jest tak ważny?

Przyjmuje się, że dla prawidłowego rozwoju konopi optymalny poziom pH jest zwykle najlepszy 6,00-6,5 w glebie oraz 5,5-6,0 w hydroponice, dlatego że przy zbyt wysokim odczynie pH nie mogą z podłoża pobrać składników odżywczych, co w konsekwencji objawia się to na ich liściach chlorozom (liście tracą zielony kolor, mają jasno-żółte zabarwienie). Przy niskim pH gleby występują znaczne problemy z przyjmowaniem podstawowym dla nich mikroelementów takich jak azot, fosfor, potas, i magnezu. Zbyt niskie pH, czyli zakwaszenie sprawia, że ziemia traci swoją strukturę gruzełkowatą inaczej, najlepszą ze względu na stosunki powietrzno-wodne w następstwie następuje rozwój grzybów pleśniowych i zanikanie pożytecznych bakterii glebowych. W tym przypadku, należy jak najszybciej przywrócić pH ziemi do prawidłowego poziomu.

Sposoby sprawdzania odczynu pH gleby przy uprawie konopi?

Pierwszym krokiem jakim należało by zrobić to najpierw zabieramy się za zmierzenie odczynu pH gleby naszych roślin, trzeba oczywiście ustalić jaki odczyn obecnie ma ziemia. W tym celu możemy wykorzystać różnego rodzaju sposoby, zaczynając od papierków lakmusowych są one wygodne, lecz nie zawsze do końca dokładne; przy pomiarze mogą wystąpić odchylenia o 1 do 2 jednostek, po dość skomplikowane, lecz niezbyt trudne elektroniczne mierniki glebowe.

Ale możemy wykorzystać do tego prostszych testów glebowych lecz w ten czas konieczne jest pobranie próbek ziemi z kilku roślin w naszym ogrodzie. Dane próbki przeważnie miesza się z płynem Helliga i ocenia się otrzymaną barwę, lub też z wodą destylowaną i w roztworze zanurza papierek lakmusowy, w tym przypadku także ocenia się po powstałej barwie. Dokładność pomiaru zależy od naszej sprawności w ich wykonywaniu i rodzaju wybranego zestawu do pomiaru pH gleby.

Lecz mimo woli najdokładniejsze wyniki otrzymamy stosując elektroniczny miernik glebowy, który co ciekawe potrafi wykazać poza odczynem pH, też pomiar wilgotności i temperatury gleby. Jak to zrobić? To bardzo proste, sondę miernika umieszcza się bezpośrednio w ziemi, w wybranym miejscu, bez konieczności pobierania próbek gleby do zbadania.

Symptomy występujące przy zbyt niskim (kwaśna) pH:

  • ziemia jest cały czas ciepła,
  • wstrzymanie powstawania życia w podłożu,
  • większa rozpuszczalność niektórych minerałów, jak magnez, żelazo oraz aluminium, co w konsekwencji może doprowadzić do zatrucia korzeni,
  • przyspieszony rozkład związków może doprowadzić do deficytu fosforu, potasu, magnezu,
  • niedobór magnezu, ziemia polna,
  • niedobór molibdenu, ziemia doniczkowa.

Symptomy przy zbyt wysokim (zasadowa) pH:

  • gorsza rozpuszczalność większości minerałów, doprowadza do wytrącanie się związków wapnia, żelaza i fosforanów,
  • ograniczona absorpcja przede wszystkim manganu, fosforanów i żelaza, lecz również miedzi, cynku i boru, prowadzi to do powstawania objawów niedoborów podłoży uprawowych,
  • przyspieszony rozkład materiałów w ziemi piaszczystej.

Prawidłowe pH ziemi jak to zrobić?

W przypadku kiedy jesteśmy zmuszeni do tego, aby podnieść pH podłoża używamy nawozów wapniowych (dolomit, kreda) – dawkę musimy dostosować do istniejącego już pH i rodzaju gleby: dlaczego? Ponieważ gleby lekkie wymagają znacznie mniejszych dawek niż gleby ciężkie. Pamiętajmy jednak żeby stosować się do dawkowania zaleconego przez producenta, ponieważ lepiej dać mniej niż za dużo bo jest to bardziej nie korzystne.

Osoby, znające już pewne zasady dotyczące hodowli marihuany częściej sięgają po dolomit proszkowany z przyczyn bardzo prostych. Dolomit posiada użyteczny stabilizator pH, który posiada neutralne pH 7 co w powyższym fantastycznie podnosi poziom pH podając go bezpośrednio do ziemi. Zaleca się podawanie jednej łyżki dolomitu na jeden litr wody. Wymieniony nawóz posiada w sobie bogate składni odżywcze magnezu oraz wapna.

Również, zbyt niskie pH może ograniczać pobieranie składników pokarmowych, gdyż powstają związki nierozpuszczalne w wodzie, a przez to niedostępne dla roślin co tylko może pogorszyć sytuację. W tym wypadku zaleca się podniesienie poziomu pH a kolejnym krokiem jest podlewanie ich nawozami z właściwym poziomem pH.

Oceń
[Głosy: 3 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © blog.thc-thc.com - newsy sklepu z nasionami marihuany THC-THC.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.