thc-thc.com

GIF Wydał Zezwolenie na Uprawę Medycznej Marihuany

pierwsza legalna plantacja marihuany w Polsce

Miłośnicy marihuany leczniczej mają okazję do świętowania. Otóż, okazuje się, że Główny Inspektorat Farmakologiczny po raz pierwszy w historii wydał zezwolenie na uprawę konopi niewłóknistych i zbiór ziół konopi niewłóknistych do produkcji surowców farmaceutycznych. Ten przełomowy moment otwiera nowy rozdział w branży medycznej, szczególnie związany z produkcją marihuany medycznej.

Marihuana Lecznicza – Co Warto Wiedzieć na Ten Temat?

Marihuana medyczna to rodzaj konopi wykorzystywanych w celach medycznych. Roślina ta zawiera wiele związków, zwłaszcza kannabinoidów, które mają właściwości lecznicze. Najważniejszym z tych kannabinoidów jest delta-9-tetrahydrokannabinol, znany również jako THC. Odpowiada to nie tylko za psychoaktywne działanie marihuany, ale ma także właściwości lecznicze. Kolejnym ważnym kannabinoidem jest kanabidiol (CBD). Nie powoduje haju, ale uważa się, że jest korzystny w leczeniu wielu schorzeń.

Marihuanę medyczną stosuje się w celu łagodzenia objawów wielu chorób, zwłaszcza tych, które atakują układ nerwowy i przewód pokarmowy. Pacjenci cierpiący na choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane i padaczka, często odczuwają ulgę w napadach i poprawę ogólnej jakości życia, gdy spożywają marihuanę medyczną. Ponadto aktywne składniki marihuany mają działanie przeciwbólowe i są stosowane w leczeniu przewlekłego bólu.

Medyczną marihuanę stosuje się także w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe. Niektóre badania sugerują, że kannabinoidy mogą wpływać na układ endokannabinoidowy, który reguluje nastrój i emocje. W rezultacie niektórzy pacjenci zgłaszają poprawę samopoczucia po zażyciu marihuany medycznej.

Zezwolenie na Uprawę Medycznej Marihuany

We wrześniu ubiegłego roku opublikowano pierwszy raport na temat potencjału uprawy polskich konopi innych niż włóknisty. Wnioski płynące z tego raportu napawają optymizmem, jeśli chodzi o wykorzystanie marihuany leczniczej w branży medycznej.

To jeszcze nie wszystko. Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego to organizacja, która pragnie zostać na rynku krajowym pionierem w produkcji surowców farmaceutycznych z konopi. Jak dowiadujemy się z publikowanych w tym temacie komunikatów, wspólnie z partnerami w Cannabisland i Plantalux dąży nie tylko do dostarczania pacjentom najwyższej jakości surowców, ale także do opracowywania:

  • najnowocześniejszych metod hodowli,
  • optymalizacji procesów,
  • innowacyjnych technologii,
  • z zakresu medycyny opartej na konopiach indyjskich.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wyżej opisane wydarzenia to swego rodzaju kamień milowy, które dodatkowo mogą wpłynąć na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega marihuanę. Wraz z rozwojem branży marihuany medycznej ludzie mogą zacząć dostrzegać lecznicze właściwości tej rośliny oraz przełamywać związane z nią stereotypy.

W obliczu dynamicznego rozwoju medycyny i rosnącego zainteresowania kuracjami na bazie konopi indyjskich decyzja Głównego Inspektoratu Farmakologicznego w symboliczny sposób otwiera drzwi do innowacji w dziedzinie medycyny w Polsce. Jest spora nadzieja, że w przyszłości powstaną innowacyjne rozwiązania, które poprawią jakość życia pacjentów i przyczynią się do rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce – a wszystko to dzięki marihuanie leczniczej.

To wciąż nie wszystko; oprócz tego przedstawiciel Plantalux, czyli polskiej firmy zajmującej się uprawą ziół leczniczych, poinformował, że zezwolono urzędowo na uprawę konopi niewłóknistych i zbiór zieli konopi niewłóknistych do produkcji ziół leczniczych. Taki stan rzeczy, że od teraz w Polsce będzie można uprawiać marihuanę medyczną… choć oczywiście działalność w tym zakresie będzie mocno obwarowana rygorystycznymi przepisami prawnymi.

W grudniu 2023 roku Główny Inspektorat Farmakologiczny wydał po raz pierwszy w historii Polski zezwolenie na uprawę konopi niewłóknistych oraz zbiór ziół konopi niewłóknistych do produkcji surowców farmaceutycznych. Ustalono, że działalność w tym zakresie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa określone ustawą z dnia 24 marca 2022 roku.

GIF wydał zezwolenie na uprawę medycznej marihuany – to nie oznacza jednak, że marihuana lecznicza pojawi się w aptece.

Obecnie możliwe jest już – pod pewnymi warunkami – prowadzenie działalności mającej na celu produkcję marihuany leczniczej. Z drugiej strony należy jednak podkreślić, że to, że Główny Inspektorat Farmakologiczny pozwala na uprawę marihuany leczniczej, nie oznacza jeszcze, że suszone ziele od razu pojawi się w aptekach. Nie jest w pełni oczywiste, jak potoczy się cały ten proces oraz w jaki sposób Instytut oraz przedstawiciele takich podmiotów jak na przykład Cannabislad i Plantalux, będą realizować ten projekt. Miejmy jednak nadzieję, że osobom odpowiedzialnym za ten innowacyjny projekt uda się pokonać wyzwania i pomóc wprowadzić na rynek polską marihuanę medyczną.

Oceń
[Głosy: 19 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © blog.thc-thc.com - newsy sklepu z nasionami marihuany THC-THC.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.