thc-thc.com

Kiełkowanie Nasion Marihuany

Jak Kiełkować Nasiona Marihuany – Metody Kiełkowania, Opieka i Ochrona oraz Najczęściej Popełniane Błędy

!Uwaga! Na wstępie pragniemy poinformować, że niniejszy artykuł służy jedynie celom informacyjnym i zawarte w nim wskazówki można wykorzystać do kiełkowania nasion marihuany w krajach, gdzie uprawa jest legalna. Popieramy legalne spożycie produktów z konopi i w żaden sposób nie chcemy zachęcać do nielegalnej uprawy marihuany. Każdy czytelnik sam jest odpowiedzialny za sposób, w jaki wykorzystuje poniższe wskazówki.

Nasiona Marihuany, Nasiona Konopi, Kiełkowanie, Kiełkować, Jak Kiełkować, Jak Wykiełkować, Sposoby, Porady, Metody, Metody Kiełkowania Nasion

Właśnie kupiłeś nasiona marihuany i chciałbyś rozpocząć uprawę? To kolejnym krokiem jest właśnie ich wykiełkowanie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe i wielu, nawet tym najbardziej doświadczonym growerom sprawia to problemy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat pierwszej ważnej fazy rozwoju Twoich roślin konopi. Pokażemy Ci kilka prostych metod kiełkowania nasion, powiemy na czym polegają często popełniane błędy oraz w jaki sposób zadbać o wykiełkowane już nasiona, aby rozwinęły się na zdrowe rośliny.

Po zakupie nasion grower zazwyczaj nie może się doczekać kiedy wreszcie zacznie uprawę nasion konopi. Ale zanim to nastąpi, nasiona konopi muszą najpierw wykiełkować. Istnieją na to różne metody. Jednak zdarzają się też i błędy. Najwięcej i najbardziej fatalnych błędów popełnianych jest już podczas kiełkowania. Jeśli kiełkowanie nie powiedzie się, można zapomnieć o dalszym wzroście i rozwoju rośliny. Późniejsze błędy, kiedy roślina konopi jest już trochę większa, można wybaczyć, ale sadzonka potrzebuje idealnych warunków.

Najważniejszym czynnikiem w kiełkowaniu nasion konopi jest czystość. Dotyczy to nie tylko narzędzi (pęseta, nożyczki, doniczki), ale także własnych rąk. Jako palacz papierosów powinieneś umyć ręce mydłem antybakteryjnym, ponieważ pozostałości nikotyny na palcach są również szkodliwe dla rośliny. Ale oczywiście także osoby niepalące powinny dbać o higienę swoich rąk.

Jak każda roślina, również konopie czy też marihuana rodzi się z nasion, które potrzebują do wzrostu wody. Materiał siewny mieści w sobie tak naprawdę całą roślinę i może przetrwać kilka pierwszych dni ze swoim własnym zapasem składników odżywczych. W trakcie kiełkowania nasiona mogą przekształcić ten przechowywany pokarm w cukier i wykorzystać go do uprawy. Jeśli nasiono dostanie wystarczającą ilość wilgoci, powiększy swoją objętość (napęcznieje) i przełamie swoją skorupę.

Tworzy się otwór do kiełkowania, przez który korzeń może przenikać i wnikać w ziemię. Ponieważ ruch w dół wynika tylko z grawitacji, a nie z innej siły, korzeń zawsze będzie rósł w dół – nawet jeśli nasiono jest ustawione w inny sposób. W konsekwencji łodyga, pędy i liście rosną w kierunku przeciwnym do korzenia, czyli w górę.

1. Co Właściwie Dzieje się Podczas Kiełkowania?

„Kiełkowanie” oznacza, że z suchego ziarna rośliny zaczyna kiełkować pierwszy pęd. Każde nasiono rośliny zawiera „zarodek roślinny” i składniki odżywcze. W odpowiednich warunkach (zwykle są to wilgoć, ciepło i tlen) powstaje mały pęd, który przebija się przez skorupkę nasienną i z którego następnie formuje się młoda roślina.

2. Złote Zasady Kiełkowania Nasion Konopi

Podsumujmy najpierw najważniejsze punkty kiełkowania nasion marihuany:

 • Wilgoć: Podłoże musi być wilgotne, ale nie za wilgotne.
 • Temperatura: Należy zapewnić odpowiednią temperaturę (ok. 22-25 °C).
 • Światło, a raczej jego brak: W fazie kiełkowania należy utrzymać nasionko w ciemności.
 • Higiena: Sadzonki są bardzo wrażliwe. Mycie rąk jest obowiązkowe, najlepiej jest dotykać je tylko w rękawiczkach lub zdezynfekowaną pęsetą.
 • Dotyk: Możliwie jak najmniej albo w ogóle nie ruszać kiełkujących nasion.
 • Cierpliwość: Natura jest nieobliczalna i ma swój własny rytm, pozwólmy jej zatem działać.

Aby zapewnić optymalne kiełkowanie, należy również zaopatrzyć się w następujące narzędzia:

 • Pęsetę, za pomocą której można ostrożnie przeszczepić wrażliwe sadzonki.
 • Oraz butelkę z rozpylaczem, dzięki której można lekko zwilżać podłoże.

3. Szczegółowa Instrukcja Kiełkowania Nasion Marihuany

Zasadniczo istnieje kilka metod, w jaki sposób można sprawić, że nasiona marihuany będą kiełkować. Trzy najważniejsze metody to: kiełkowanie na mokrych ręcznikach kuchennych, kiełkowanie w szklance z wodą i kiełkowanie bezpośrednio w podłożu (np. w glebie). Pokażemy Ci w kilku krokach, jak to działa i na co musisz zwrócić uwagę.

Nasiona konopi potrzebują do wykiełkowania wilgoci, ciepła i ciemności. Jak tylko wyjmiesz je z opakowania, które zazwyczaj jest hermetycznie zamknięte, małe korzonki znajdujące się we wnętrzu nasionka zaczynają szukać wilgoci, więc trzeba działać szybko. Większość z growerów od razu umieściłaby nasiona w szklance z wodą, ale tu jest pewien problem. Wszystko zależy od tego, czy nasiona, które posiadamy są stare, czy bardzo świeże.

Jeśli są stare, to ich skorupka jest już grubsza, przez co kiełek może mieć problem z przebiciem się przez nią i namoczenie takiego nasionka przez pewien czas w wodzie jest jak najbardziej wskazane. Jeśli natomiast nasionka są świeże, można wręcz powiedzieć, że dopiero co zostały zebrane z krzaka i od razu spakowane, to ich skorupka jest na tyle miękka, że żadne moczenie w szklance z wodą nie będzie konieczne, a wręcz im zaszkodzi.

Moczenie bardzo świeżych nasion powoduje, że do ich wnętrza nie ma jak dostać się tlen, który jest niezbędny dla życia roślin, i w tym momencie nasionko po prostu zgnije. Przy zakupie nasion możecie spytać Waszego sprzedawcy o świeżość nasion, a na pewno takiej informacji Wam udzieli.

Podczas całego procesu kiełkowania wilgotność powietrza musi pozostać na tym samym, wysokim poziomie. Ciepło może być dostarczane albo przez lampy cieplne umieszczone nad nasionami konopi, albo przez poduszkę grzewczą pod nimi.

Jeśli moczymy starsze nasiona w szklance z wodą, to temperatura wody powinna być stała i wynosić 20 stopni Celsjusza. Przy tej metodzie kiełkowania w szklance, ważne jest, aby codziennie zmieniać wodę, gdyż nasiona konopi przywiązują dużą wagę do czystości.

Trzecim aspektem, poza wilgotnością i ciepłem, który prowadzi do udanego kiełkowania nasion konopi, jest ciemność. Obojętnie jakiej metody kiełkowania byśmy nie używali, to zawsze musimy zadbać o to, aby nasiona w trakcie tego ważnego procesu znajdowały się w całkowitej ciemności.

Jak już nasionko wykiełkuje, to czekamy, aż jej korzonki będą miały 2-4 mm długości. Wtedy też nadszedł czas, aby wsadzić je do ziemi. W tym celu w glebie doniczkowej należy zrobić otwór o głębokości około 0,5 cm. Następnie należy umieścić w nim kiełek i dobrze przykryć glebą. Od tego momentu nasza sadzonka będzie potrzebowała wilgoci, ciepła i światła. Światło fluorescencyjne dostarcza ciepło i światło, a do utrzymywania wilgotności najlepiej jest używać butelki z aerozolem. W żadnym wypadku nie wolno podlewać gleby strumieniem wody.

4. Metody Kiełkowania Nasion

Metody kiełkowania nasion marihuany są przeróżne i każda z ich ma swoje zalety oraz wady. Kostki z wełny mineralnej, ziemia, granulat torfowy lub kostki jiffy’s są odpowiednimi pożywkami dla procesu kiełkowania. Dopóki wilgotność i temperatura są odpowiednie, to wszystkie te materiały dadzą na końcu taki sam efekt.

Metoda 1: Wilgotny Papier Kuchenny

Ta metoda jest z pewnością najbardziej rozpowszechniona i przez niektórych hodowców jest uważana za najlepszą. Potrzebujemy do niej chłonnego podkładu, na przykład rolki kuchennej, ale odpowiednie są również waciki do zmywania makijażu czy też papierowe chusteczki.

 • Weź 3-4 arkusze rolki kuchennej, zwilż je dobrze i połóż na talerzu.
 • Odlej nadmiar wody, ponieważ nasiona nie powinny znajdować się w wodzie.
 • Umieść nasiona na papierze. Najlepiej użyć do tego pęsety lub łyżki. Nasiona należy umieszczać w odległości 2-3 centymetrów od siebie. Daje im to wystarczająco dużo miejsca do zapuszczenia korzeni.
 • Zwilż jeszcze kilka listków rolki kuchennej i połóż je na nasionach.
 • Umieścić drugi talerz na górze, tak aby nasiona konopi znajdowały się w całkowitej ciemności.
 • Umieścić całość w ciepłym miejscu (ok. 22-25°C). Papier kuchenny najlepiej zwilżać co 6 godzin butelką z aerozolem.
 • Po 2-4 dniach powinny być widoczne małe, białe korzenie. Jeśli nie, nie panikuj: To może potrwać do 10 dni – więc bądź cierpliwy!
 • Gdy widoczne są małe białe korzenie, sadzonki należy ostrożnie sadzić w ziemi lub wełnie mineralnej. Do tego celu należy używać zdezynfekowanej pęsety. Należy zrobić mały otwór w ziemi i umieścić nasiona na głębokość około pół centymetra w ziemi. Korzeń powinien być skierowany w dół. Pokryć luźno ziemią i zwilżyć.
 • Po około tygodniu z ziemi zaczną wyłaniać się pierwsze zielone rośliny. Następnie rozpoczynamy naświetlanie roślin.

Metoda 2: Szklanka z Wodą

Ta metoda jest jeszcze prostsza – w zasadzie wystarczy włożyć nasiona do szklanki z wodą, ale bardzo łatwo tutaj o błędy. Albowiem nasiona umieszczamy w wodzie na krótki czas. Jest to dosyć kontrowersyjna metoda i niektórzy producenci nasion nawet odradzają jej stosowanie. Jeśli chcemy kiełkować nasiona mocząc je w wodzie, to podstawową rzeczą, jaką musimy wiedzieć jest to, czy mamy do czynienia ze świeżymi nasionami, czy już trochę starszymi, gdyż im starsze nasiona, tym twardsza jest ich skorupka.

Jeśli nasiona są bardzo świeże, to ich skorupka jest na tyle miękka, że wystarczy naprawdę odrobinka wody i już zaczynają one kiełkować. Umieszczenie takiego nasionka w wodzie spowoduje, że natychmiast odetnie ona dostęp kiełka do tlenu, co w efekcie spowoduje zgnicie nasionka. W przypadku starszych nasion można umieścić je na kilka godzin w wodzie, aby skorupka nieco zmiękła, a następnie wyłożyć je na wilgotny papier kuchenny albo waciki.

Kiełkowanie w wodzie ponadto niesie za sobą dodatkowe ryzyko uszkodzenia nasionka, a raczej jego bardzo wrażliwego kiełka podczas wsadzania go do ziemi. Jeśli w minimalnym stopniu uszkodzimy kiełek, to będzie to miało negatywny wpływ na cały dalszy rozwój rośliny.

 • Włóż nasiona konopi indyjskich do szklanki z letnią wodą (ok. 20-25°C).
 • Umieścić szklankę w zaciemnionym miejscu, np. w szafie. Upewnij się, że temperatura otoczenia utrzymuje się na stałym poziomie 20-25°C.
 • Teraz istnieje kilka możliwości:
  • Jeśli nasionko jest bardzo świeże, to daj mu jedynie lekko nabrać wody, co najwyżej do 1-2 godzin, a następnie daj mu kiełkować na papierze kuchennym.
  • Możesz pozwolić mu też całkowicie wykiełkować w szklance z wodą. W drugiej opcji należy odczekać 2-3 dni, aż pojawią się małe korzenie, jednak jest to bardzo kontrowersyjna metoda i w przypadku świeżych nasion doprowadzi do ich zgnicia.
 • Gdy pojawiają się małe białe korzenie, sadzonki wsadzamy do gleby lub wełny mineralnej. Za pomocą zdezynfekowanej pęsety, umieszczamy kiełkujące nasiona w małym otworze w ziemi (ok. 0,5 centymetra głębokości, korzeń wskazuje w dół), przykryć glebą i utrzymywać wilgoć.
 • Po około tygodniu z ziemi zaczną wyrastać pierwsze zielone pędy i rozpoczyna się faza oświetlenia.

Metoda 3: Wełna Mineralna

Wełna skalna, czyli wełna mineralna, która pochodzi ze skał wulkanicznych i innych materiałów (na przykład bazaltu i wapienia), zapewnia idealne środowisko dla wzrostu i kiełkowania roślin. Taka wełna jest tworzona poprzez podgrzanie kamieni do 1500 stopni Celsjusza, przekształcając je w roztopioną lawę, która jest następnie szybko wirowana, przez co uwalniają się kropelki lawy, które krzepną do włókien. Nici te są następnie dalej przetwarzane przez zagęszczanie, utwardzanie i cięcie i przekształcane w znane nam formy wełny skalnej (w tym płyty, bloki i korki).

Główną różnicą tej metody na tle innych jest dodawanie nawozów; wełna mineralna nie zawiera składników odżywczych, które ma gleba, więc trzeba dodać trochę nawozu (wartość EC powinna wynosić około 600ppm), jeśli chcemy kiełkować w niej nasiona. Ponadto wartość pH wełny wynosi 7,0 co jest zbyt wysokie dla optymalnego kiełkowania, co oznacza, że należy obniżyć wartość pH wełny mineralnej. Uzyskuje się to poprzez umieszczenie kostek wełny mineralnej w wodzie (pH 5,5) na cały dzień. Choć może to być nieco bardziej skomplikowane, istnieją pewne zalety stosowania wełny mineralnej zamiast gleby. Po pierwsze, wełna mineralna nie będzie mieć szkodliwego wpływu na korzenie podczas przeszczepiania (co może mieć miejsce w przypadku gleby). Oczywiście mierniki poziomu pH i EC są niezbędne do skutecznego kiełkowania w wełnie mineralnej.

Metoda 4: Pelet Torfowy

Pelety torfowe produkowane są ze sprasowanego torfu w worku sieciowym. Torf ten zwiększa swoje rozmiary po dodaniu wody i zamienia się w rodzaj pojemnika. Dzięki wartości pH 5,5 i wartości EC 625 ppm, granulat torfowy tworzy idealne środowisko do kiełkowania Twoich nasion konopi i uprawy Twojej rośliny. Granulat torfowy można również włożyć do gleby lub wełny mineralnej bezpośrednio po kiełkowaniu, gdy widać wystające korzenie, co pozwala uniknąć ich całkowitego uszkodzenia.

Metoda 5: Bezpośrednio w Ziemi

Ponieważ gleba tworzy poduszkę z wody i składników odżywczych, kiełkowanie w niej nasion konopi indyjskich jest bardzo łatwe. Należy stosować do tego tylko lekko nawożoną glebę doniczkową lub sadzonkową; prawidłowe pH gleby powinno wynosić około 6. Nasiona są wrażliwe i negatywnie reagują na przedawkowanie substancji odżywczych.

Gleba doniczkowa zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych tak, że zapewnić nasionkom zapas na około 2 tygodnie. Po wsypaniu ziemi do doniczki (jedna doniczka na jedno ziarno), wykonaj otwór o głębokości 1 cm i wsadź do niego nasionko. Gdy materiał siewny znajdzie się w otworze, należy upewnić się, że jest on przykryty ziemią. Nie należy jednak mocno dociskać gleby (w dół), gdyż następuje to automatycznie podczas podlewania.

Wszystko to sprawi, że nasiona zaczną kiełkować i wkrótce ujrzysz pierwszy sukces w swojej pracy. Mała roślina konopi powinna wyjść z ziemi w ciągu kilku dni lub jednego tygodnia. W glebie z korzenia głównego wyrasta wiele nowych korzeni i tworzy się stały system korzeniowy.

Ta metoda nie wymaga wstępnego kiełkowania i nasiona umieszcza się bezpośrednio na podłożu. Zaletą tej metody jest to, że wrażliwe nasiona konopi nie muszą być przesadzane. Najlepszym sposobem na zastosowanie tej metody jest specjalna gleba uprawna, która zawiera wszystkie składniki odżywcze w optymalnych ilościach.

Uwaga: Proces kiełkowania powinien w każdym przypadku odbywać się w pomieszczeniach. W tej fazie nasiona konopi potrzebują stałej temperatury i wilgotności. Kiełkowanie na świeżym powietrzu prawie zawsze się nie powiedzie, ponieważ warunki są tam zbyt niestabilne.

 • Nasiona konopi umieść bezpośrednio do gleby na głębokość ok. 1 cm i przykryj luźno ziemią.
 • Zwilż glebę – ale nie tak, żeby była mokra.
 • Rozciągnij nad doniczkami folię lub plastikową reklamówkę z małymi otworami. Stworzy to optymalny klimat dla sadzonek.
 • Upewnij się, że temperatura będzie stale na poziomie 20-25°C.
 • Po 4-10 dniach na powierzchni powinny pojawić się pierwsze rośliny. Następnie można zdjąć folię plastikową i zacząć naświetlanie.

Ta metoda jest najłatwiejsza w teorii, ale w praktyce trochę trudniejsza. Nasiona konopi są po prostu wysiewane bezpośrednio do gleby. Nie muszą najpierw wykiełkować w wilgoci, a następnie być przesadzane. Można je wykiełkować bezpośrednio tam, gdzie mają rosnąć. Pozwala to uniknąć uszkodzeń sadzonek podczas ich przemieszczania. Obiecujące jest użycie wacików do utrzymania stałej wilgotności gleby. Po prostu zwilżamy wacik i umieszczamy na ziemi. Przy tej metodzie w pierwszych dniach nie potrzebujesz światła, natomiast gleba i woda powinny mieć stale 22 stopnie C.

Metoda 6: Połączenie Kiełkowania w Wodzie z Kiełkowaniem w Ziemi

Aby to zrobić, należy najpierw zanurzyć nasiona marihuany w wodzie i pozostawić je na kilka godzin. Zapewnia to dostępność odpowiedniej ilości wilgoci do rozpoczęcia kiełkowania. Po namoczeniu umieść je po prostu w ziemi bądź w innym wybranym przez Ciebie medium. Podczas moczenia nasiona nie wchłoną zbyt dużo wody, ale zaczną kiełkować po 24 godzinach w glebie.

Metoda 7: Kiełkowanie Outdoor

Chyba nikt nie poleciłby kiełkowania nasion konopi indyjskich na zewnątrz, ponieważ o wiele łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę oraz poziom wody i światła wewnątrz. Ma to również zastosowanie, jeśli planujesz uprawiać swoje rośliny na dworze. Na zewnątrz mogą występować różnice w ilości opadów deszczu, nie wiadomo czy będzie ciepło, czy zimno i do tego dochodzi jeszcze wiele innych rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć na kiełkowanie Twoich nasion.

Wewnętrzne kiełkowanie pozwala również uzyskać większe rośliny i wyższe plony, ponieważ można rozpocząć uprawę wcześniej. Kiełkujące nasiona na zewnątrz oznaczają, że zanim zaczniesz, musisz poczekać, aż skończy się ostatni mróz. Możesz sadzić swoje rośliny na zewnątrz, kiełkując nasiona w pomieszczeniach, a następnie przenosząc je na zewnątrz, gdy są większe i silniejsze.

Rośliny te są wtedy również bardziej wytrzymałe od młodych sadzonek, które od początku kiełkują na zewnątrz. Może się jednak okazać, że nie jest możliwe kiełkowanie nasion konopi indyjskich w pomieszczeniu lub że jest to dla Ciebie niewygodne. W tym przypadku można rozpocząć kiełkowanie w miejscu, w którym chce się ostatecznie zasadzić rośliny. Ma to pewną zaletę: nie przemieszczasz nasion i tym samym nie ryzykujesz przypadkowego uszkodzenia korzeni.

 • Przed zasianiem nasion należy wykopać w ziemi dołki (15x15x15 cm) i wypełnić je ziemią doniczkową. Zapewnia to nasionom wystarczającą ilość składników odżywczych, aby mogły zacząć działać.
 • Następnie zrób mały otwór w środku i posadź w nim ziarno. Następnie podlewasz glebę, w której znajdują się nasiona.
 • Jeśli jest szczególnie ciepło, to można w ciągu kilku następnych dni dolać trochę wody.
 • Zasiej nasiona ok. 1-2 metra od siebie. Jak wiadomo, na zewnątrz rośliny marihuany na zewnątrz mogą stać się bardzo duże.

Uwaga: Jeśli nie uprawiasz roślin w swoim własnym ogrodzie w domu, to dobrym miejscem będą pola kukurydzy i rowy.

5. Jak Przyspieszyć Proces Kiełkowania?

Można przyspieszyć kiełkowanie i przy okazji pozbyć się czynników powodujących różne choroby, mocząc nasiona w 1% roztworze nadtlenku wodoru lub w herbatce kompostowej. Najpierw należy umieścić nasiona w sterylnym podłożu, np. w wełnie mineralnej, pasteryzowanej ziemi lub kostkach uprawowych na głębokości około jednego centymetra. Następnie nasiona należy podlewać 0,5% roztworem nadtlenku wodoru z dodatkiem nawozu na kwitnienie o zawartości około 25% skrobi.

Postaraj się utrzymać równomierną wilgotność medium, na przykład przykrywając całość folią (tworząc coś w rodzaju mini-szklarni), aby zapewnić stałą wilgotność. Staraj się również trzymać medium z dala od słońca w temperaturze około 22°C. W zależności od wieku nasion kiełkują one od 2 do 10 dni (starsze nasiona potrzebują więcej niż młodsze). Po wykiełkowaniu sadzonki potrzebują stałego światła, w przeciwnym razie będą się rozciągały do góry.

W przypadku roślin uprawianych na wolnym powietrzu, nasiona powinny być sadzone w sezonie, w którym w Twojej okolicy sadzona jest kukurydza. Możesz przyspieszyć sezon w szklarni. Może to jednak prowadzić do wzrostu wegetatywnego i problemów w okresie kwitnienia, gdy dni będą stawać się oraz krótsze. Zdarza się to sporadycznie, gdy rośliny są wystawiane na zewnątrz na bardzo wczesnym etapie sezonu.

Nasiona muszą być wysadzone na około 6 mm w głąb ziemi lub po prostu wepchnięte w nieoraną ziemię. Potrzebują one ochrony przed chwastami i zarastaniem, ale gdy już dotrą do niezakłóconego światła słonecznego, to sobie dalej poradzą.

6. Najczęściej Popełniane Błędy Podczas Kiełkowania

Chociaż kiełkowanie nasion marihuany jest stosunkowo prostym i szybkim procesem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników w celu osiągnięcia jak najwyższego wskaźnika kiełkowania. Ponadto chodzi również o jak najszybsze kiełkowanie nasion, a w szczególności brak infekcji grzybiczych lub niskie tempo kiełkowania.

W naszym artykule na temat kiełkowania nasion marihuany wyjaśniliśmy krok po kroku, co należy zrobić, aby osiągnąć udane kiełkowanie. Teraz zapraszamy do zapoznania się z głównymi błędami, które są popełniane podczas tego procesu. Są to błędy, które można rozwiązać w bardzo prosty sposób.

6.1. Wilgotność i Temperatura

Poprzez umieszczenie nasion w wilgotnym podłożu hodowlanym rozpoczyna się seria reakcji, które w ciągu kilku godzin prowadzą do ich wykiełkowania. Niezależnie od podłoża, na którym będą kiełkować nasiona, należy upewnić się, że nigdy nie dojdzie do jego całkowitego wyschnięcia, ponieważ nie wchłaniając wilgoci nasiona zatrzymają swoją aktywność i nigdy nie wykiełkują.

Należy więc codzienne sprawdzać, czy medium, w którym kiełkują nasiona pozostaje przez cały czas wilgotne, zwłaszcza gdy do osiągnięcia wyższej temperatury i tym samym lepszego wskaźnika kiełkowania wykorzystywane są źródła ciepła. Ciepło powoduje, że podłoże szybciej schnie, należy to wziąć pod uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Należy jednak też za wszelką cenę unikać całkowitego utopienia nasionka w wodzie na długi okres czasu, gdyż w momencie, gdy nasionko minimalnie pęknie, woda odetnie kiełkowi dostęp do tlenu, który jest niezbędny do tego, aby dalej się rozwijać i w ten sposób nasionko zgnije.

W uprawie hydroponicznej zawsze lepiej jest kiełkować w kostkach wełny mineralnej, które oczywiście zawsze muszą pozostać wilgotne. Ręcznik papierowy po rozpoczęciu kiełkowania również nigdy nie powinien wyschnąć.

Nasiona konopi indyjskich dobrze kiełkują przy stosunkowo wysokiej temperaturze i wilgotności. Do utrzymania temperatury na poziomie około 26-28ºC, zwłaszcza w niektórych porach roku, konieczne będzie wykorzystanie źródła ciepła. Na rynku istnieje wiele możliwości, takich jak kable cieplne czy ogrzewane szklarnie.

Te ostatnie są szczególnie interesujące, ponieważ oferują również wysoką wilgotność, idealną do kiełkowania nasion. Idealne jest utrzymywanie podłoża do kiełkowania w temperaturze 26-28°C i wilgotności 70%. Niższe wartości prowadzą do wolniejszego i mniej udanego kiełkowania, podczas gdy wyższe wartości mogą prowadzić do problemów z grzybami lub gniciem. Ogrzewana szklarnia jest do kiełkowania nasion idealna.

6.2. Higiena

Nasiona marihuany są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zanieczyszczenia. Jeśli kupujesz nasiona u sprawdzonych i profesjonalnych źródeł, to są one wtedy oryginalnie hermetycznie zapakowane. W momencie otwarcia opakowania, w którym znajdują się nasiona, zadbaj o to, żeby Twoje ręce były czyste, najlepiej zdezynfekowane, a także, aby wszystkie narzędzia, którymi będziesz je dotykał, również były zdezynfekowane. Już najmniejsze zanieczyszczenie może doprowadzić do tego, że z nasion nic nie będzie.

6.3. Ciemność

Nasiona podczas kiełkowania muszą znajdować się w całkowitej ciemności. Cykl naświetlania rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy wykiełkowane nasiono umieszczamy w docelowym medium do uprawy. Wtedy też zaczyna się faza wegetatywna rośliny marihuany.

6.4. Czas

Innym częstym błędem jest pozwolenie na kiełkowanie nasion do momentu pojawienia się liścieni, czyli pierwszej pary listków. W ten sposób późniejsza transplantacja jest bardzo trudna i jest bardzo prawdopodobne, że uszkodzisz korzeń. Im dłużej korzenie są wystawione na działanie powietrza i światła, tym bardziej będą one uszkodzone, dlatego lepiej jest je przeszczepić, zanim do tego dojdzie. Aby uniknąć problemów, najlepiej sadzić nasiona, gdy kiełek mierzy około 1 cm, maksymalnie 2 cm. Sadzenie będzie znacznie łatwiejsze i nie zaszkodzi rozwojowi korzeni, które będą mogły rozwijać się bez przeszkód dzięki nowemu podłożu.

Również zbyt długie moczenie w wodzie lub zbyt długie utrzymywanie nasionka bez wody prowadzi do tego, że ono zginie.

6.5. Sposób Umieszczenia Nasion w Glebie

Często nasiona są zakopywane zbyt głęboko w ziemi, więc sadzonka może się nigdy nie pojawić na powierzchni. Może zdarzyć się też tak, że wsadzisz nasionka zbyt płytko i będą one dobrze kiełkować, ale łodygi staną się słabe, będą się wyginać i nie pozwoli to na prawidłowy rozwój małej rośliny.

Aby uniknąć tych problemów, najlepiej zakopać nasiona na głębokość około 2 cm. W miarę jak sadzonka rośnie, można wkopać jeszcze głębiej dolną połowę łodygi, co doprowadzi do powstania nowych korzeni, nadając jej stabilność. W ten sposób przyspieszymy wzrost roślin. Musimy posadzić nasiona z korzeniami w dół.

Jeśli przyjrzysz się bliżej nasionom konopi, zauważysz, że mają one lekko owalny kształt, który kończy się w punkcie na jednym końcu i tworzy mały „krater” w drugim. Kiedy sadzisz swoje nasiona (czy są to nasiona, które chcesz wykiełkować, czy też nasiona, które już wykiełkowały na papierze kuchennym, który chcesz posadzić), musisz pamiętać, że ten krater powinien być zawsze zwrócony do góry.

Dlatego należy zasadzić nasiona w ziemi wierzchołkiem w dół, a koroną do góry. Jak tylko nasiona zaczną kiełkować, krater będzie służył jako staw, tak że nasiona otworzą się na końcu wierzchołka i wypuszczają kiełki na zewnątrz. Jeśli nasiona są źle umieszczone w ziemi, korzeń (korzonek) będzie rosnąć w górę, a sadzonka w dół, czego należy za wszelką cenę unikać, ponieważ wtedy nic z tego nie wyjdzie.

6.6. Kilka Nasion Jednocześnie w Jednej Doniczce

Chociaż może to być bardzo kuszące, to kiełkowanie jednocześnie kilku nasion ciasno obok siebie w tej samej doniczce, czy na tym samym waciku, itd., nie jest dobrym pomysłem. Oprócz trudności z prawidłowym posadzeniem kilku nasion w tej samej doniczce, po urodzeniu będą one konkurować o niewielką przestrzeń dostępną dla ich korzeni.

Konopie nie lubią ograniczonego wzrostu korzeni i będą rosły z większym dystansem między międzywęźlami. Ponadto rośliny w ograniczonej przestrzeni konkurują o dostępne światło, co nie jest zalecane, jeśli chcesz uzyskać maksimum z każdej rośliny. Rośliny będą produkować kilka bocznych gałęzi i skoncentrują swój wzrost na słabej głównej łodydze ze zbyt długim odstępem między węzłami, co negatywnie wpłynie na końcową produkcję kwiatów.

7. Najczęściej Zadawane Pytania

Nasiona marihuany od profesjonalnych producentów, jak Dutch Passion, czy Royal Queen Seeds potrafią być bardzo drogie, zatem oczywistym jest, że podczas kiełkowania chcemy zrobić wszystko jak najlepiej. Zebraliśmy więc najczęściej zadawane pytania na temat kiełkowania nasion marihuany oraz odpowiedzi na nie.

7.1. Jak Długo Trwa Kiełkowanie Nasion Konopi?

Jeśli kiełkujesz nasiona konopi na papierze kuchennym lub w szklance z wodą, pojawia się pytanie: Jak długo musisz czekać, zanim posadzisz je w ziemi? Zasadniczo, nie zależy to od konkretnego okresu czasu, ale od tego, jak długie są te małe białe korzonki nasion.

Jeśli mają one długość 3-5 milimetrów, należy je przesadzić. W większości przypadków dzieje się to po 2-5 dniach. Uwaga: Nie należy czekać zbyt długo – długie korzenie są bardziej narażone na uszkodzenie podczas przesadzania.

7.2. Pomocy, Moje Nasiona Nie Kiełkują. Co Teraz?

Jeśli nasiona konopi indyjskich nie kiełkują, to może to mieć wiele przyczyn.

Po pierwsze, trzeba być cierpliwym, ponieważ niektóre nasiona kiełkują dopiero po 10 dniach. Nie ruszaj nasion, poczekaj i upewnij się, że zapewniłeś im idealne warunki:

 • Utrzymuj podłoże czyste i wilgotne, ale niezbyt wilgotne.
 • Utrzymuj temperaturę między 20 a 25°C.
 • Utrzymuj je w ciemności.

Jeśli nasiona nie kiełkują nawet po dwóch tygodniach, może to też zależeć od zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wartości pH wody (powinno to być między 5.5 a 6.5) lub nasiona zostały uszkodzone podczas transportu.

Jednak trzeba się też liczyć z tym, że nie zawsze 100% wszystkich nasion marihuany będzie kiełkować. Jest to przecież produkt naturalny, którego nie da się całkowicie kontrolować.

7.3. Jaka Jest Najlepsza Metoda Kiełkowania Nasion Marihuany?

Istnieją różne opinie na ten temat. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie metody mają swoje zalety i wady, a optymalna metoda zależy również od odmiany konopi i wieku nasion konopi. Starsze nasiona konopi potrzebują więcej wilgoci, dlatego zazwyczaj moczy się je w szklance z wodą przez 12 godzin. Nie jest to absolutnie konieczne w przypadku nowych nasion. Pozwolenie na kiełkowanie nasion konopi na wilgotnym papierze kuchennym ma tę zaletę, że natychmiast można zidentyfikować nasiona, które są uszkodzone.

Nasiona, które nie kiełkują, można od razu wyrzucić i nie marnuje się miejsca do sadzenia. Jeśli jednak natychmiast włożysz nasiona do ziemi, dopiero po jakimś czasie zauważysz, które nasiona nie kiełkują. Ale z drugiej strony, jeśli nasiona włożysz bezpośrednio do gleby, to będzie to dla sadzonek bardziej delikatne. Dzieje się tak, ponieważ nie trzeba przenosić wrażliwych nasion po kiełkowaniu, jak w przypadku metody z papieru kuchennego.

7.4. Nawadnianie Nasion

Jak w przypadku wszystkich żywych organizmów, woda jest najważniejszym elementem w procesie kiełkowania nasion konopi. Z tego powodu należy upewnić się, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody.

Jeśli podlewasz za mało, roślina będzie starała się oszczędzać energię, aby przetrwać i nie będzie rosła zbytnio. Jeśli podlewasz ją zbyt mocno, korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, co powoduje, że korzenie gniją, a roślina obumiera. Podłoże może również wtedy przyciągać pleśń i inne szkodliwe bakterie.

Aby upewnić się, że rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody, podlewaj do momentu, aż zobaczysz, że wypływa ona z dna doniczki (pojemnika). Chociaż sadzonka nie wchłania tyle wody, bardzo szybko ona odparuje.

7.5. Światło i Temperatura

Umieszczanie nasion konopi indyjskich w doniczkach pod świetlówkami jest najlepsze, ponieważ te światła nie zużywają zbyt wiele energii i nie wydzielają zbyt dużo ciepła, więc można je umieścić w pobliżu roślin. Nasiona nie potrzebują światła, a wręcz przeciwnie, pod światłem nie wykiełkują, ale jak już wykiełkują, to nieprzerwany dopływ światła pomoże roślinom rozwijać się szybko i energicznie.

Światło jest ważnym składnikiem w uprawie zdrowych roślin konopi. Światło daje roślinom zdolność do produkcji cukru z dwutlenku węgla i wody. Cukry te są wykorzystywane do wspomagania wzrostu rośliny. To się nazywa fotosynteza.

Bardzo ważna jest również ilość światła, ponieważ ma ono wpływ na dokładny sposób wzrostu roślin. Jeśli, na przykład, rośliny otrzymają zbyt mało światła, będą rosły tylko do góry, a nie na boki i nie będą produkowały wielu gałęzi. Wynika to z naturalnej selekcji w ich naturalnym siedlisku. Jeśli jedna roślina może rosnąć ponad innymi, ma przewagę konkurencyjną, ponieważ pochłania więcej światła.

Rośliny, które mają już dostęp do wystarczającej ilości światła, będą rosły na boki. Będzie rosnąć więcej gałęzi i kwiatów, co jest idealne dla roślin konopi indyjskich. Jeśli dasz im światło przez cały dzień (dzień i noc), osiągniesz również stałą temperaturę i w ten sposób zmaksymalizujesz wzrost swojej rośliny (Jest to jednak praktyka przeznaczona tylko i wyłącznie dla prawdziwych profesjonalistów).

Temperatura powinna zawsze wynosić około 20-24°C, ale jeśli jest zbyt gorąco, wystarczy przesunąć lampę dalej od rośliny. Nałóż na doniczkę plastikową folię, aby zapobiec wydostawaniu się nadmiaru wilgoci. Tworzy to idealny wilgotny klimat, w którym nasiona konopi mogą kiełkować.

Nasiona powinny w takich warunkach wykiełkować po ok. 3-7 dni, pod warunkiem, że dokładnie obserwuje się temperaturę. Należy zdjąć folię z doniczki, gdy tylko zobaczymy pierwsze sadzonki. Następnie światło musi być włączone przez 18 godzin dziennie i wyłączone przez 6 godzin dziennie, gdyż rośliny znajdują się w fazie wzrostu.

Jeśli chcesz wykiełkować nasiona konopi, temperatura powinna wynosić od 20 do 25°C. Im wyższa temperatura, tym szybsze kiełkowanie. Nie powinno być jednak cieplej niż 26°C, w przeciwnym razie nasiona nie będą kiełkować.

Jeśli już poradziłeś sobie z kiełkowaniem swoich nasion marihuany, to polecamy przeczytać kolejny nasz materiał z którego dowiesz się co zrobić z wykiełkowanymi nasionami konopi: Nasiona Marihuany Po Wykiełkowaniu – Co i Jak Robić?

Oceń
[Głosy: 13 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © blog.thc-thc.com - newsy sklepu z nasionami marihuany THC-THC.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.