Alkohol szkodzi bardziej niż narkotyki. Społeczeństwu

SPOŁECZNE SKUTKI PICIA

Heroina, kokaina czy metamfetamina to narkotyki najczęściej prowadzące do śmierci. Jeśli jednak wziąć pod uwagę skutki społeczne, najbardziej niebezpieczny jest alkohol. W skali od 0 do 100 uzyskał on 72 pkt, podczas gdy kolejna na liście heroina – 55, a kokaina – 54.

marihuana-joint-w-rece-na-rzece-300x150

Dużo niższe miejsca zajęły marihuana, ecstasy czy LSD, które też uwzględniono w badaniach.

Alkohol pity w nadmiarze uszkadza niemal wszystkie systemy organizmu. Zdaniem badaczy częściej niż większość narkotyków, w tym heroina, prowadzi do śmierci i ma związek z większą liczbą przestępstw.

Podnieść cenę alkoholu

– Wystarczy sobie uświadomić, co się dzieje, z powodu alkoholu, na każdym meczu piłkarskim – podkreślił profesor psychiatrii i badania uzależnień na Uniwersytecie w Amsterdamie Wim van den Brink, który nie uczestniczył w badaniu, ale skomentował dla „Lancet” jego wyniki.

Eksperci twierdzą jednak, że wprowadzenie zakazu picia alkoholu byłoby niepraktyczne i niewłaściwe. – Nie możemy wrócić do czasów prohibicji – podkreślił jeden z autorów badania Leslie King. – Alkohol jest za bardzo zakorzeniony w naszej kulturze – dodał.

Jego zdaniem, należy zająć się osobami, które sprawiają kłopoty swoim alkoholizmem, a nie ludźmi pijącymi czasem jeden czy dwa drinki. Powinno się też położyć większy nacisk na programy edukacyjne i podnieść cenę alkoholu, by nie był powszechnie dostępny.

Autorzy zgadzają się z „konkluzjami poprzednich badań eksperckich, według których zdecydowana walka z alkoholem stanowi zasadną i niezbędną politykę zdrowotną”.

Co najmniej tak samo szkodliwe

Eksperci Niezależnej Komisji ds. Narkotyków (ISCD), którzy prowadzili badania opracowali własny system oceny szkodliwości różnych substancji. Brali pod uwagę nie tylko ich wpływ na ciało ludzkie, ale także inne czynniki, takie jak wiążące się z ich stosowaniem koszty dla systemu opieki zdrowotnej czy więziennictwa oraz konsekwencje dla rodziny.

W publikacji poświęconej wynikom badań oceniono, że „obecne systemy klasyfikacji narkotyków mają niewielki związek z ich rzeczywistą szkodliwością”, a „legalne narkotyki są co najmniej tak samo szkodliwe jak nielegalne, jeśli nie bardziej”.

Dodaj komentarz